یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس اول

قبل از شروع هر چیز باید اعتراف کنم که من مترجم نیستم و فقط و فقط از علاقه‌مندان عکاسی و به خصوص عکاسی خیابانی هستم، اریک کیم از عکاسان و مدرسان معاصر عکاسی خیابانی است که من به شخصه وبلاگش را دنبال میکنم، مجموعه ای از پستهای ایشان را جذاب و راهگشای خود در آموختن این گونه عکاسی یافتم، خالی از لطف ندیدم که آنها را در اینجا با شما علاقمندان به اشتراک بگذارم. در صورت علاقه، “Subscribe” شوید تا از نشر پستهای بعدی مطلع شوید.

ٍEric Kim; marseille-france
ٍEric Kim; Marseille France

” کمال چیزیست که مرا به عکاسی علاقه مند کرده است ــ
کمالی که در یک شرایط وجود دارد و کمالی که من میتوانم از آن شرایط تولید کنم. ــ جوزف کودلکا “

یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس اول: دستیابی به کمال شخصی

برای یک دهه گذشته، من تلاش کرده ام تا صدا، سبک و مسیر شخصی خودم را در عکاسی پیدا کنم. این سفر، در زندگی مرا به مسیرهای غیر قابل باوری هدایت کرده است. من درسهای ارزشمند زیادی در عکاسی (و زندگی) یاد گرفته ام که مرا به عنوان یک انسان ارتقاء داده است.

علاقه مندی خاص من در عکاسی، عکاسی خیابانی بوده است، ثبت لحظاتی از زندگی روزمره در فضاهای عمومی. من همیشه به سمت آدمهای اطرافم کشیده شده ام و عکاسی خیابانی به من کمک کرده تا همدل تر و صمیمی تر بشوم.

در نهایت، عکاسی عکاسی است. من از روی عادت احساس می کنم که فقط باید “عکاسی خیابانی” انجام دهم، اما در این مسیر دریافته ام که مهم نیست از چه چیزی عکس میگیرید؛ مهم این است که عکاسی چه حسی به شما میدهد. مهم این است که عکاسی چگونه شما را به خروج از منطقه ی راحتی تان سوق می دهد، و چگونه شما خواهید توانست به کمال شخصی خود برسید.

من احساس میکنم که هدف زندگیم تولید دانش، و تدوین اطلاعات و درسهایی است که درباره عکاسی یاد گرفته ام برای دیگران. من مطمئنا “استاد” نیستم؛ بلکه، فروتنانه، یک دانش آموزم که زندگی اش را وقف دانش اندوزی کرده است. هر چیزی که در این کتاب با شما به اشتراک گذاشته ام جمع آوری و تدوین درسهایی است که از اساتید عکاسی آموخته ام.

هر چیزی که در این کتاب هست به عنوان “حقیقت” نپذیرید. بلکه، اساتید عکاسی را راهنمای شخصی خود قرار دهید. این درسها را مزمزه کنید، آنهایی که برای شما منطقی است انتخاب کنید و باقی آن را دور بیندازید.

در نهایت برای پیدا کردن نگاه و سبک شخصی خود در عکاسی، فقط باید خود را به عنوان یک انسان بشناسید. “شناخت خود” بزرگترین حکمتی است که توسط فلاسفه باستان به ما داده شده است.

اریک کیم، نوامبر 2015
ترجمه: داوود مددپور
ویراستار: مریم صفرزاده
دانلود به صورت PDF

Share your thoughts