یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس دوم

قبل از شروع هر چیز باید اعتراف کنم که من مترجم نیستم و فقط و فقط از علاقه‌مندان عکاسی و به خصوص عکاسی خیابانی هستم، اریک کیم از عکاسان و مدرسان معاصر عکاسی خیابانی است که من به شخصه وبلاگش را دنبال میکنم، مجموعه ای از پستهای ایشان را جذاب و راهگشای خود در آموختن این گونه عکاسی یافتم، خالی از لطف ندیدم که آنها را در اینجا با شما علاقمندان به اشتراک بگذارم. در صورت علاقه، “Subscribe” شوید تا از نشر پستهای بعدی مطلع شوید.

Eric Kim; NYC, 2015
Eric Kim; NYC, 2015

“اگر عسکهای شما به اندازه کافی خوب نیستند،
شما به اندازه ی کافی به سوژه نزدیک نشدید. رابرت کاپا”

یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس دوم: نزدیکتر شو

یکی از اشتباهاتی که خیلی از عکاسان تازه کار در عکاسی خیابانی انجام میدهند این است که به اندازه ی کافی به سوژه نزدیک نمی شوند.
در عکاسی خیابانی، ما برای نزدیک نشدن به سوژه ترسهای زیادی داریم و بهانه های بسیاری میتراشیم. نگران عصبانی شدن مردمیم، نگرانیم که مردم معذب شوند و یا غریبه ها پلیس را خبر کنند و یا حتی با ما برخورد فیزیکی انجام دهند.
آگاه باشید که همه ی اینها در ذهن شما جریان دارند. با نزدیک شدن به غریبه ها ما نخواهیم مرد. در حقیقت، من در عکاسی (و زندگی) آموخته ام که نزدیکی جسمی نزدیکی احساسی را با خود خواهد آورد.
برای نزدیک شدن به سوژه استفاده از لنز زوم کافی نیست. با استفاده از لنز زوم، شما تصویر خود را متراکم میکنید و از لحاظ بصری عکس شما صمیمیت کمتری را القا خواهد کرد، حسی شبیه اینکه شما دزدانه نگاه میکنید و خود یک شرکت کننده ی فعال در صحنه نیستید.
در عکاسی خیابانی من معمولا به عکاسان پیشنهاد میکنم که از لنز 35 میلیمتری (فول فریم) استفاده کنند. چشم انسان جهان را با عمق میدان در حدود چهل میلیمتر میبیند، و عکاسی با لنز سی و پنج میلیمتر به شما به اندازه کافی فضای باز در لبه های فریم میدهد.
یک لنز 50 میلیمتری هم خوب است (هنری کارتیر برسون برای استفاده از این نوع لنز تقریبا برای تمام زندگی اش معروف است)؛ اما در شلوغی جهان امروز، این لنز کمی بسته به نظر میرسد. یک لنز 28 میلیمتری هم می تواند عالی باشد.( ویلیام کلین، بروس گیلدن و گری وینوگراند از این فاصله کانونی استفاده کرده اند) اما، به یاد داشته باشید که با این لنز باید به اندازه ی کافی به سوژه نزدیک شوید تا کادر را کامل پر کنید.
با یک حساب سرانگشتی، من سعی میکنم با لنز 35 میلیمتری عکاسی کنم که حداقل به اندازه طول دو بازو از سوژه فاصله دارد (یا نزدیکتر). فاصله طول دو بازو تقریبا 1.2 متر است. بنابراین من تقریبا همیشه دوربینم را روی فوکوس 1.2 متری، دیافراگم 8 و ایزوی 1600 تنظیم میکنم و به سادگی فقط برای پیدا کردن لحظات عکاسی به بیرون میروم.

اریک کیم
ترجمه: داوود مددپور
ویراستار: مریم صفرزاده
دانلود به صورت PDF

Share your thoughts