یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس چهارم

قبل از شروع هر چیز باید اعتراف کنم که من مترجم نیستم و فقط و فقط از علاقه‌مندان عکاسی و به خصوص عکاسی خیابانی هستم، اریک کیم از عکاسان و مدرسان معاصر عکاسی خیابانی است که من به شخصه وبلاگش را دنبال میکنم، مجموعه ای از پستهای ایشان را جذاب و راهگشای خود در آموختن این گونه عکاسی یافتم، خالی از لطف ندیدم که آنها را در اینجا با شما علاقمندان به اشتراک بگذارم. در صورت علاقه، “Subscribe” شوید تا از نشر پستهای بعدی مطلع شوید.

Eric Kim; Paris 2015
Eric Kim; Paris 2015

“عکاسی من، عکاسی خردمندانه نیست.

وقتیکه من عکاسی میکنم، اندیشیدن را به کناری میگذارم و با قلب و دلم عکاسی میکنم.” ــ آندرس پترسون

یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس چهارم: از ته دل عکاسی کنید.

آندرس پترسون یکی از تاثیرگذارترین عکاسان معاصر است. او با دوربینی ساده کامپکت آنالوگ فیلم عکاسی میکند، عکسهایی روح دار سیاه و سفیدی که او آنها را به عنوان “مستند شخصی” منسوب میکند. او خود و انسانهایی که ملاقات میکند را به عنوان سوژه اصلی در نظر میگیرد، و از آنها از ته دل عکاسی میکند.
یک عکس بدون احساس، مرده است. مشکلی که خیلی از عکاسان با آن مواجه هستند این است که آنها سعی میکنند خیلی تحلیلی و تجزیه وار با عکاسی برخورد کنند. آنها خیلی نگران ترکیب بندی، کادربندی، فرم و نور خوب هستند، و یکی از مهمترین چیزهایی که یک عکس را ماندگار میکند را فراموش میکنند: خلق عکسی که قلب، روح و احساس داشته باشد.
وقتی برای عکاسی بیرون هستید، سعی کنید که خیلی تحلیل وار نباشید. مکاشفه کنید و از ته دل عکاسی کنید. اگر هرچیزی را که حتی از راه دور جذاب یافتید، عکاسی کنید و خود سانسور نباشید.
به ذهن خود اجازه ندهید که به شما بگوید: “این عکس را نگیرید، این کسل کننده است، و هیچ کس این عکس را جذاب نمی داند.” در هر صورت عکاسی کنید، برای اینکه بعدتر میتوانید آن را حذف یا ویرایش کنید.
اما چه زمانی باید تحلیل کننده و تجزیه وار باشیم؟
“اغلب اوقات بعد از عکاسی، وقتیکه که در حال دیدن کانتکت شیتها هستم، و سپس آنها را تجزیه و سعی میکنم همه چیزها را در کنار هم قرار دهم.” ــ آندرس پترسون
وقتی در خیابانها هستید از ته دل عکاسی کنید، اما از ذهن و خرد خود وقتی در خانه و در حال ویرایش و انتخاب عکسها هستید استفاده کنید. تصاویرتان را تجزیه و تحلیل كنید درست شبیه كالبد شكافی بعد از مرگ، و بیاموزید که چگونه “بچه خود را به قتل رسانید”. (عکسهای ضعیفی که شما به آنها دلبستگی دارید اما میدانید که عکسهایی قوی نیستند.)
بخشهای ثبت عکس و ویرایش عکس را در عکاسی خود جدا کنید. آنها از بخشهای مختلفی از مغز شما استفاده میکنند، و اگر شما سعی میکنید که هر دوی آنها را در زمانی یکسان انجام دهید، شما شکست خواهید خورد.
به عنوان توصیه ای عملی، ال سی دی دوربین خود را هنگام عکاسی خاموش کنید، و از دیدن عکسهای خود بلافاصله بعد از عکاسی خودداری کنید (آنها این “Chimping” مینامند). چرا؟ آن روند عکاسی شما را از بین میبرد.
گذشته از این، بعد از عکاسی با نگاه نکردن به عکسها، اجازه دهید عکسهای شما برای یک هفته دست نخورده باقی بمانند.

اریک کیم
مترجم: داوود مددپور
دانلود به صورت PDF

4 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

جواد حسنیreply
September 15, 2016 at 02:09 PM

خیلی خوب بود امیدوارم ادامه اش بدین

Davood Madadpoorreply
September 16, 2016 at 10:09 PM
– In reply to: جواد حسنی

جناب آقای حسنی، خوشحالم که مورد توجه جنابعالی قرار گرفت، تمام تلاشم را میکنم تا یکصد درس را کامل قرار دهم

hoseinrastiireply
September 19, 2016 at 04:09 AM

سلام، عالی بود داوود جان، موفق وموید باشی👌👍

فرزام طاهریانreply
September 19, 2016 at 06:09 AM

درود
خیلی ممنون از تلاش و لطف شما

Leave a reply