یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس هشتم و نهم

قبل از شروع هر چیز باید اعتراف کنم که من مترجم نیستم و فقط و فقط از علاقه‌مندان عکاسی و به خصوص عکاسی خیابانی هستم، اریک کیم از عکاسان و مدرسان معاصر عکاسی خیابانی است که من به شخصه وبلاگش را دنبال میکنم، مجموعه ای از پستهای ایشان را جذاب و راهگشای خود در آموختن این گونه عکاسی یافتم، خالی از لطف ندیدم که آنها را در اینجا با شما علاقمندان به اشتراک بگذارم. در صورت علاقه، “Subscribe” شوید تا از نشر پستهای بعدی مطلع شوید.

eric-kim-hollywood-2011
Eric Kim; Hollywood, 2011

یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس هشتم: در صحنه نفوذ کنید

گاهی اوقات خوب است که به موضوع خود هشدار دهید که می‌خواهید از او عکس بگیرید.
به عنوان مثال در این عکس که در هالیوود گرفته‌ام، من این خانم مسن را با این کلاه و عینک آفتابی بزرگ دیدم. دولا شدم و عکسم را با دوربین Canon 5D و لنز 24 میلی متری گرفتم. من در شرف این بودم که از او عکس بگیرم، او به من نگاه کرد و با دست‌هایش ژست گرفت (ژست “دست جاز” را برای من گرفت).

jazz-hands-action-shot-both

اگر من منظره یاب را همطراز سینه نگاه میداشتم و مخفیانه عکس می‌گرفتم، او ممکن بود به من توجهی نکند. بنابراین او هرگز این ژست را برای من نمی‌گرفت و این عکس نیز وجود نداشت.
اما آیا این موضوع عکس را خراب می‌کند، اینکه موضوع‌تان متوجه عکس گرفتن شما شود؟ قطعاً نه. ویلیام کلاین مشهور هنگام عکاسی خیابانی، با موضوعات خود مشغول می‌شد، و حضور او عکس‌هایش را پر جنب و جوش، پویا، و پر حاشیه می‌کرد.

aix-en-provence-2015
Aix-en-Provence, 2015

یکصد درس از اساتید عکاسی خیابانی؛ درس نهم: به حاشیه ها و گوشه های عکس توجه کنید.

اگر به دنبال ترکیب بندی و کادری بهتر در عکاسی هستید به گوشه ها و حاشیه های عکس توجه کنید. نگران سوژه در میان کادر نباشید، اگر شما به گوشه ها توجه کنید چیزی که در میدانه کادر قرار دارد عموما خود به خود کادربندی میشود و جایگاه خود را می یابد.
در Aix-en-Provence، من خانمی را دیدم که در حال نوشیدن شراب در میز کناری من بود. من سیلویت ایشان و لیوان شرابش را دیدم، من به سراغش رفتم و از او اجازه برای گرفتن عکسی از سایه اش گرفتم و او با اکراه قبول کرد.
من عکسهای زیادی از صحنه گرفتم در حالی که به حاشیه های کادرم توجه میکردم به ترکیب بندی فریمم پرداختم. من در کادرم صورت، سایه سیلویت لیوان شراب و همچنین در گوشه پایین سمت چپ کادر بطری آب میخواستم ثبت کنم.
با دقت در گوشه های عکس، ترکیب بندی شما در جای درست خود قرار خواهد گرفت.

اریک کیم
مترجم: داوود مددپور

Share your thoughts